LEVICE. Aj Levice spomínali na zavraždený mladý pár – novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Podujatie s názvom 7 rokov bez Jána a Martiny sa konalo dnes o piatej podvečer.
Pod spoločnou fotografiou, pri bielych ružiach pribúdali horiace sviečky. Organizátori priniesli prepis básne Smrť, ktorú Ján Kuciak napísal 30. decembra 2007.
Na Sibír
Na námestí sa prihovorila účastníkom Magda Vášáryova. „Jedine čoho sa táto moc bojí, sme my protestujúci," povedala herečka a bývalá diplomatka pred približne 300-členným publikom.

Vyzvala ľudí, aby nesedeli doma: „Keď bude Slovensko súčasťou Ruskej federácie, bude neskoro ľutovať. Tam sa nesmie protestovať, tam sa ide rovno na Sibír.“
Pripomenula, že situácia vo svete je veľmi napätá: „Nevieme, ako to skončí, ale vieme, že Slovensko musí byť na tej správnej strane konfliktu, kde máme svojich spojencov.“
Nočná mora
Za mikrofónom sa vystriedalo viacero rečníkov.
„Takto pred siedmimi rokmi som tu sála prvýkrát. Spolu s kamoškou sme vytvorili udalosť na facebooku a pomocou kamošov sme ju šírili ďalej,“ zaspomínala si Nina Pompošová, ako sa levickým študentom podarilo zorganizovať prvé stretnutie po dvojnásobnej vražde.
Teraz, s odstupom rokov, na pódiu prečítala list od rodiny Kuciakovcov.
„Podarilo sa odhaliť vykonávateľov vraždy. Čo sa dialo potom, je pre nás nočnou morou,“ napísala rodina, ktorá prišla o syna a budúcu nevestu. Poukázala na rozpadnutie vyšetrovacieho tímu, zmenu trestného zákona, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, rozbitie NAKA, naťahovanie trestných konaní, odpočúvanie, šikanovanie nepohodlných ľudí.

„Mŕtveho už nikto neoživí. Ani po siedmich rokoch trápenia sme sa spravodlivosti nedočkali. Nesmieme byť ticho, keď sa deje neprávosť. Nesmieme dopustiť, aby sa stalo niekomu to, čo nám. Preto sa musíme spojiť, podporovať a nevzdávať sa.“
Mladí odchádzajú za hranice
Tomáš Prištiak pochádza z Levíc, pôsobí ale v Bratislave. Je jedným zo stovky zamestnancov Slovenskej národnej galérie, ktorí podali výpovede. „Chaos, ktorý vyvolalo ministerstvo kultúry, nie je zlúčiteľný s prácou. Zmeny vo vedení SNG nemajú nič spoločné s odbornosťou,“ pripomenul, čo sa deje na Slovensku.
Stredoškolská učiteľka Zdena Ginčaiová z Levíc vyjadrila znepokojenie nad odchodmi mladých ľudí do zahraničia. „Každý rok sa pýtam, koľkí z nich chcú ostať na Slovensku. Ostať chce polovica študentov. Jedna žiačka povedala, že má rada Slovensko, ale má pocit, že tu nemôže ostať,“ opísala poslednú skúsenosť.

Po približne trištvrtehodine moderátorka podujatia Lea Dobias Hanzelová ľudí vyzvala, aby si Martinu a Jána uctili minútou ticha. Hymnu na záver zaspieva Adrika Senciová a spolu s ňou aj účastníci a rečníci.
Podujatie zorganizovala občianska iniciatíva Zóna Levice. Ako povedala Alica Záhorská, sú apolitickým združením, nie sú spojení so žiadnymi stranami.
Na spomienkovom stretnutí asistovala mestská a štátna polícia. Tiež dobrovoľníci vyškolení na zvládanie krízových situácií a zdravotníci.
Na Slovensku
Pamiatku Jána a Martiny si v piatok uctili na viacerých miestach Slovenska spomienkovým podujatiami a pochodmi.
Mladú dvojicu zastrelili v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta 21. februára 2018. Obaja mali vtedy 27 rokov, podľahli strelným zraneniam. Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom, pracoval na viacerých kauzách, venoval sa témam korupcie a veľkých finančných podvodov.

Brutálna smrť vtedy postavila na nohy celé Slovensko aj zahraničie. Stretnutia sa konali na viac ako 50 miestach, aj mimo Európy. Sviečky okolo fotografie zavraždenej dvojice horeli v centre Levíc 2. marca 2018. Následné zhromaždenie Za slušné Slovensko 9. marca 2018 prišla podporiť tisícka ľudí. Ďalšie sa v Leviciach konali 16. marca, neskôr v máji a v novembri.